Dana 4. travnja 2025. godine, magistar logopedije Matej Hulina održao je stručno predavanje za djelatnike Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba pod nazivom “Komunikacija, jezik, govor – Gdje se skriva razlika?”. Predavanje je bilo usmjereno na dublje razumijevanje temeljnih pojmova komunikacije, jezika i govora te njihovu međusobnu povezanost, s posebnim naglaskom na važnost pravovremene procjene i terapijskog pristupa djeci i mladima s teškoćama u ovom području.
Jedan od ključnih ciljeva predavanja bio je pomoći stručnjacima Poliklinike da bolje prepoznaju neke od simptoma komunikacijskih, jezičnih i govornih poremećaja kod djece i mladih te da ih, kada je to potrebno, pravovremeno upute logopedu. S obzirom na to da je posebnost rada Poliklinike multidisciplinarni pristup, važno je da svi stručnjaci, bez obzira na svoju osnovnu djelatnost, budu upoznati s osnovama govorno-jezičnog razvoja te potencijalnim odstupanjima koja mogu uočiti tijekom rada s djecom i mladima.
Kroz predavanje su obrađene teme definicija i razlika između komunikacije, jezika i govora, s naglaskom na to kako se ove sposobnosti razvijaju, što može utjecati na njihov razvoj te kako se manifestiraju različite vrste teškoća. Posebna pažnja posvećena je najčešćim komunikacijskim, jezičnim i govornim poremećajima, njihovim kliničkim slikama i mogućnostima prepoznavanja u svakodnevnom radu stručnjaka Poliklinike.
Važnost timske suradnje i jedinstva u radu bila je posebno istaknuta kroz cijelo predavanje. U radu s djecom i mladima s razvojnim teškoćama nužno je da svi članovi tima – psiholozi, socijalni pedagozi, socijalni radnici, psihijatri, pedijatri i logopedi – zajednički djeluju kako bi se postavila što preciznija dijagnoza i osigurao najkvalitetniji terapijski pristup. Samo kroz blisku suradnju i međusobnu podršku možemo postići najbolje rezultate i osigurati djeci i mladima optimalne uvjete za razvoj njihovih komunikacijskih i jezičnih sposobnosti.
Osim teorijskih osnova, predavanje je dio praktičnih primjera, kako bi stručnjaci mogli jasnije prepoznati različite govorno-jezične teškoće i razumjeti njihovu složenost. Također je organizirana interaktivna diskusija, tijekom koje su sudionici imali priliku postavljati pitanja, raspraviti o specifičnim izazovima s kojima se susreću u svom radu.
Ovaj edukativni susret još je jednom potvrdio važnost kontinuiranog stručnog usavršavanja i zajedničkog djelovanja svih članova multidisciplinarnog tima. Stručnjaci Poliklinike svakodnevno se susreću s djecom i mladima koji imaju različite poremećaje u domenama komunikacije, jezika i govora, a ovakva predavanja pomažu im da još bolje razumiju njihovu prirodu i potrebe te da zajedničkim snagama rade na osiguravanju najboljih mogućih ishoda za svako dijete. Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba nastavit će s organizacijom stručnih predavanja i edukacija, kako bi se osnažili kapaciteti stručnjaka i unaprijedila kvaliteta pružene skrbi. Multidisciplinarna suradnja, timski rad i zajednička posvećenost djeci i mladima temelj su našeg djelovanja, a edukacija i razmjena znanja ključni su koraci u daljnjem unaprjeđenju prakse.